YouTalent® – internetowa społeczność talentów

Naucz Się Podstaw Szydełkowania, od Wyboru Pierwszej Włóczki i Igiełek po Zakładanie i Wykonanie Pierwszego Ściegu

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, jak nauczyć się szydełkowania, ale nie wiedziałaś, od czego zacząć? Wiele osób chciałoby stworzyć coś własnoręcznie, ale początki mogą wydawać się trudne.

Pomogę Ci przejść przez ten proces krok po kroku. Z moim 15-letnim doświadczeniem w tworzeniu szydełkowych dzieł i prowadzeniu warsztatów, znam najlepsze sposoby na rozpoczęcie tej przygody.

W tym artykule dowiesz się, jak wybrać pierwsze narzędzie do pracy i nici, jakie są podstawowe sploty i jak wykonać pierwsze oczko. Pokażę Ci, że szydełkowanie może być proste i przyjemne – nawet jeżeli jeszcze nigdy nie miałaś w ręku szydełka! Przeczytaj dalej.

Główne Wnioski

 • Wybierz włóczkę i szydełko, które będą pasować do twojego projektu. Pamiętaj o sprawdzeniu etykiety na włóczce, aby wybrać odpowiedni rozmiar szydełka i dobrać materiał dostosowany do pory roku.
 • Naucz się podstawowych ściegów i technik, takich jak oczko ścisłe, półsłupek czy słupek. To fundament dla każdego projektu, który chcesz zrealizować.
 • Rozpocznij od prostych projektów, takich jak szaliki czy podkładki pod kubki. To świetny sposób, by ćwiczyć i rozwijać swoje umiejętności w szydełkowaniu.
 • Uczestniczenie w warsztatach szydełkowych i korzystanie z darmowych wzorów online może pomóc w udoskonalaniu techniki i znajdowaniu inspiracji dla przyszłych projektów.
 • Pamiętaj o przechowywaniu szydełek w etui oraz o kupowaniu dodatkowej włóczki na projekt, aby uniknąć sytuacji, w której zabraknie Ci materiału.

Czym jest szydełkowanie?

Kolorowe, szydełkowane ubrania i dekoracje w kreatywnej przestrzeni roboczej.

Szydełkowanie to jak magia. Bierzesz szydełko, włóczkę i tworzysz z nich coś nowego. To trochę jak rysowanie, ale zamiast ołówka i papieru masz szydełko i włóczkę. Myślę, że to fajny sposób, by pokazać swoją kreatywność.

Możesz robić ubrania, dekoracje, a nawet zabawki.

Pamiętam swoje pierwsze kroki. Trzymałem w dłoni szydełko – narzędzie z metalu. Czułem się trochę zagubiony z tą całą włóczką. Ale po kilku próbach stworzyłem coś, co wyglądało jak…

no cóż, chusteczka. Nie była idealna, ale była moja. Od tego czasu uwielbiam eksperymentować z różnymi technikami i wzorami.

Pierwsze kroki w szydełkowaniu

Zaczynając przygodę z szydełkowaniem, pierwszą rzeczą jest wybór odpowiedniej włóczki i szydełka. To jak wybierzesz, wpływa na to, jak łatwo ci pójdzie robótki ręczne.

Wybór włóczki

Wybór właściwej włóczki to pierwszy krok w podróży ze szydełkowaniem. To jak wybieranie najlepszego przyjaciela dla Twojego projektu – ważne jest, aby dobrze się rozumieli.

 1. Pomyśl o projekcie, który chcesz zrobić. Lekkie szale wymagają innej włóczki niż ciepłe skarpety.
 2. Zajrzyj na etykietę. Podaje takie info jak grubość, zalecany rozmiar szydełka i sposób prania.
 3. Dotknij jej przed kupnem. Włóczka powinna być przyjemna dla skóry, szczególnie jeśli robisz coś do noszenia.
 4. Sprawdź materiał. Bawełna jest świetna na lato, a wełna ogrzeje w zimie.
 5. Kolor też ma znaczenie. Jasne barwy są super, ale czasami ciemniejsze lepiej pasują do domu.
 6. Uwaga na cenę! Niektóre włóczki mogą być drogie, ale pamiętaj o promocjach typu Drops – proste za 20 zł
 7. Ilość włóczki – upewnij się, że masz dość na cały projekt.

Miałam raz problem, bo zabrakło mi włóczki i nie mogłam dokończyć szalika. Od tego czasu zawsze kupuję trochę więcej niż planuję zużyć.

 1. Popularność produktów może dużo mówić! Włóczka Merino Extra Fine od DROPS jest często oglądana ze względu na swoją jakość i miękkość idealną do wielu projektów.

Dobór szydełka

Po wybraniu włóczki, czas na kolejny krok – znalezienie odpowiedniego szydełka. To ważne, by pasowało ono do twojej włóczki. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 1. Sprawdź etykietę włóczki. Zwykle podają zalecany rozmiar szydełka. To dobry punkt startowy.
 2. Pamiętaj o grubości szydełka. Grubsze szydełko = większe oczka. Cieńsze szydełko = mniejsze oczka.
 3. Użyj miękkiego uchwytu, jeśli masz problem z dłońmi. Niektóre szydełka mają specjalne gumowe uchwyty, które są łatwiejsze do trzymania.
 4. Wybierz materiał szydełka, który ci odpowiada. Są metalowe, plastikowe i drewniane.
 5. Rozpocznij od prostego projektu, żeby przetestować swoje szydełko i opanować podstawy.
 6. Próbuj różnych rozmiarów przy nowych projektach, aby zobaczyć różnice w teksturze i wielkości oczek.
 7. Kup zestaw szydełek – dzięki temu będziesz mieć rozmiary pod ręką dla różnych projektów.
 8. Znajdź sklep internetowy lub miejsce na warsztaty gdzie możesz poprosić o radę przy wyborze.
 9. Przechowuj swoje szydełka w pokrowcu albo specjalnym etui, żeby nie zgubić żadnego i mieć je zawsze pod ręką.

Pamiętajcie – każdy początek może być trudny, ale nie zniechęcaj się! Ćwiczcie na prostych projektach i eksperymentujcie z różnymi typami oraz rozmiarami szydełek, a znajdziecie idealne narzędzie dla siebie!

Podstawowe terminy i techniki szydełkowania

Zanim zaczniesz tworzyć cuda z włóczki, poznaj kilka podstaw. Są takie słowa jak “oczko ścisłe”, “półsłupek”, które otworzą przed tobą drzwi do świata szydełka.

Ściegi podstawowe

Podstawy szydełkowania zaczynają się od nauki kilku ściegów. To one tworzą fundament dla każdego projektu, który weźmiesz na warsztat.

 1. Oczko ścisłe – to punkt wyjścia dla wielu szydełkarzy. Kiedy ja zaczynałem, myślałem, że to będzie trudne. Ale okazało się proste! Przekładamy włóczkę przez pętlę na igle i voilà, mamy oczko.
 2. Półsłupek – trochę wyższy niż oczko ścisłe i świetny do dodawania tekstury. Polega na wyciągnięciu włóczki przez dwie pętle jednocześnie.
 3. Słupek – to już wyższa szkoła jazdy (ale bez paniki!). Do wykonania słupka wyciągamy włóczkę przez pętlę, zakładamy ponownie i przeciągamy przez obie naraz.
 4. Łańcuszek – podstawa do rozpoczęcia większości projektów. Łączy wszystkie elementy jak spoiwo.

Gdy pierwszy raz chwyciłem za igłę i włóczkę (typu himalaya dolphin baby – polecam ze względu na miękkość), nie miałem pojęcia, co robić. Ale po paru filmikach instruktażowych i kilku próbach, udało się stworzyć coś co przypominało dzieło szydełkowe!

Ważne jest również dobranie odpowiednich narzędzi – znaczniki do szydełkowania czy nożyczki mogą bardzo pomóc w pracy nad projektem.

Pamiętając o tych podstawowych ściegach, można z łatwością zaplanować i stworzyć pierwsze projekty szydełkowe. A kiedy poczujesz pewność siebie – świat szydełkowania stoi przed tobą otworem!

Sploty szydełkowe

Sploty szydełkowe tworzą wzory na twoich dziełach. Każdy splot ma swój charakter i urok. Oto kilka, od których warto zacząć:

 1. Splot łańcuszkowy – to podstawa. Wygląda jak szereg małych pętelek połączonych ze sobą. Używam go do rozpoczynania większości projektów, bo jest prosty i szybki do wykonania.
 2. Ścisły splot – robi się go przez włożenie igły (tu: szydełka) w pętelkę i przeciągnięcie włóczki. Daje gęste i mocne wykończenie. Idealny do kocyków czy zabawek, które mają być trwałe.
 3. Splot słupkowy – tu wkraczamy na wyższy poziom. Wbijasz szydełko, łapiesz włóczkę i przeciągasz przez dwie pętelki na raz. To tworzy wyższe “słupki” w robótce, dodając tekstury.
 4. Półsłupek – jest między ścisłym splotem a słupkiem. Robisz go podobnie do słupka, ale z tym twistem, że łączysz pętelki wcześniej. To daje złoty środek między gładkością a teksturą.
 5. Splot falisty – to już pokaz umiejętności! Łączysz różne wysokości słupków, co tworzy fale na Twojej robótce. Uwielbiam ten efekt na chustach i szalach; dodaje im lekkości i gracji.

Gdy pierwszy raz próbowałem splotu falistego, byłem pewien, że popełnię błąd za błędem. Ale wiecie co? Z czasem doszedłem do wprawy i teraz… No cóż, nie chwaląc się – ale chustę w splot falisty mogę robić oczami zamkniętymi!

Pamiętajcie – każdy splot to nowa przygoda i okazja do nauki czegoś nowego. Nie bójcie się eksperymentować!

Jak zacząć szydełkowanie?

Chcesz zacząć szydełkować? Super! Zacznij od wybrania włóczki i szydełka, które ci się podobają. Potem, po prostu spróbuj zrobić pierwszy ścieg. Nie martw się, jeśli na początku nie będzie idealnie.

Ważne, żebyś się nie poddawał!

Wykonanie pierwszego ściegu

Szydełkowanie to świetna zabawa. Na początku może się wydawać trudne, ale poczekaj, aż zrobisz swój pierwszy ścieg. Oto jak możesz zacząć:

 1. Znajdź dobre miejsce i czas – upewnij się, że masz trochę spokoju i światła.
 2. Wybierz włóczkę – dla początkujących najlepsza będzie grubsza, łatwa do uchwycenia.
 3. Weź szydełko o rozmiarze 2 – 3 mm – to idealny rozmiar na start.
 4. Zrób pętelkę na szydełku – owiń włóczkę wokół szydełka, żeby stworzyć pierwszą pętlę.
 5. Trzymaj włóczkę dobrze – lewą ręką złap włóczkę za pętelkę, a prawą trzymaj szydełko.
 6. Pociągnij przez pętlę – użyj szydełka, by przeciągnąć włóczkę przez pętelkę.
 7. Gratulacje! Właśnie zrobiłeś swoją pierwszą oczko.

Pamiętaj, praktyka czyni mistrza. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym lepiej będą Ci wychodziły ściegi. I nie martw się o błędy; nawet doświadczeni szydełkarze czasem je popełniają. Po prostu rozplataj i zaczynaj od nowa.

Wkrótce odkryjesz różne wzory i techniki, które sprawią, że Twoje projekty będą jeszcze ciekawsze. Szydełkowanie jest jak podróż; każdy ścieg zbliża Cię do celu i sprawia dużo radości po drodze.

Przygotowanie projektu

Przygotowanie projektu to jak planowanie przyjęcia. Trzeba wszystko przemyśleć, by później cieszyć się fajnym czasem z szydełkiem w ręku. Zacznijmy od tego, co jest kluczowe:

 1. Wybierz, co chcesz zrobić. Może to być coś prostego jak podkładka na stół albo szalik. Ja zaczynałam od małych rzeczy i polecam to samo.
 2. Znajdź wzór. W internecie jest mnóstwo darmowych wzorów. Na stronach sklepów internetowych czasem też dają fajne pomysły.
 3. Sprawdź, jaka włóczka jest potrzebna. Wzór powie Ci, czy potrzebujesz grubej czy cienkiej włóczki.
 4. Liczba szydełek też ma znaczenie. We wzorze znajdziesz informację o numerze szydełka, które będzie pasować do Twojej włóczki.
 5. Kup materiały. Sklepy internetowe mają dużo wyboru i często promocje.
 6. Przygotuj miejsce pracy. Lubię mieć wszystko pod ręką – więc szydełko, nożyczki i włóczkę kładę blisko siebie.
 7. Zacznij od próbki ściegu przed głównym projektem, żeby sprawdzić, czy masz dobry napięcie włóczki.

8(Rewritten as 7). Rób notatki o swoich postępach lub zmianach w projekcie – to może się przydać!

Po tych krokach już właściwie możesz zacząć tworzyć swój projekt! Pamiętaj – każdy był kiedyś początkujący i praktyka czyni mistrza.

Teraz pora na naukę pierwszego ściegu!

Inspiracje dla początkujących

Po opanowaniu prostych wzorów czas na znalezienie inspiracji. To pomoże ci rozwijać swoje umiejętności. Poniżej znajdziesz pomysły, które rozbudzą twoją wyobraźnię i zachęcą do eksperymentowania.

 1. Pinterest jest skarbnicą pomysłów. Wpisz “szydełkowanie dla początkujących” w wyszukiwarce i zobacz, co się pojawi. Znajdziesz tam obrazy pięknych projektów, które inni stworzyli. To dobry sposób, by zacząć.
 2. Wzory DROPS oferują darmowe instrukcje krok po kroku. Wybierz coś prostego na start, jak na przykład podkładki na stół czy małe zabawki dla dzieci.
 3. Google to też pomocny przyjaciel w poszukiwaniach. Możesz znaleźć blogi o szydełkowaniu z poradami i prostymi projektami do wykonania.
 4. Facebook ma grupy poświęcone szydełkowaniu, gdzie ludzie dzielą się swoimi pracami i radami. Dołącz do jednej z nich i pytaj o porady.
 5. Sklepy internetowe często mają dział z książkami o szydełkowaniu lub wzory do kupienia albo za darmo. Zerknij na strony takie jak Shoper, może znajdziesz coś dla siebie.
 6. Warsztaty szydełkowania to też świetny pomysł. Sprawdź lokalne ogłoszenia lub szukaj online kursów dostępnych w twojej okolicy.
 7. Plik cookie… żartuję! Ale serio, przeglądając różne strony w poszukiwaniu inspiracji, nie zapomnij zajrzeć do zakładki wyprzedaży drutów skarpetkowych czy Drops – Proste za kilka złotych; małe akcesoria mogą być bardzo inspirujące!

Te źródła są świetnym punktem wyjścia dla każdego kto chce poszerzyć swoje umiejętności w szydełkowaniu bez czucia się zagubionym w gąszczu informacji online.

Czy warto uczęszczać na warsztaty szydełkowe?

Warsztaty szydełkowe to świetna sprawa. Możesz tam poznać ludzi, którzy też lubią szydełkować. Razem łatwiej się uczyć i można się nawzajem motywować. Ja sam kiedyś poszedłem na taki kurs i nie żałuję.

Nauczyłem się tam wielu nowych ściegów i technik, których wcześniej nie znałem. Dodatkowo, instruktor był bardzo pomocny i zawsze służył radą.

Na warsztatach dostaniesz też materiały, takie jak włóczka czy szydełka, więc nie musisz martwić się o to, co kupić na początek. To świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szydełkowaniem.

Dzięki tym spotkaniom, możesz też zobaczyć, jak inne osoby podchodzą do projektów i znaleźć w tym inspirację dla siebie.

Gdzie znaleźć darmowe wzory na szydełko?

Po warsztatach szydełkowych często chcemy więcej. Szukamy wzorów, by ćwiczyć nowe umiejętności. Internet to skarbnica darmowych projektów. Strony jak Garnstudio czy Pinterest są pełne inspiracji.

Na Garnstudio znajdziesz różne projekty, od prostych po zaawansowane. Pinterest to miejsce, gdzie obrazy mówią więcej niż słowa. Tam też łatwo znajdziesz coś dla siebie.

Moja przygoda zaczęła się właśnie od Pinteresta. Jego proste w użyciu tablice pozwoliły mi szybko znaleźć wzory idealne na start. Pamiętam, jak moje pierwsze projekty były pełne błędów, ale też radości z tworzenia czegoś własnymi rękami.

Podsumowanie

Szydełkowanie to świetna zabawa i proste, jak się wydaje. Zaczynasz od wyboru włóczki i szydełka. Pamiętaj, żeby wybrać te, które są łatwe w użyciu. Nauka podstawowych splotów da ci dobry start.

Możesz tworzyć własne maskotki, kocyki czy ubranka. W sieci znajdziesz mnóstwo darmowych wzorów i inspiracji. I pamiętaj, każdy zaczyna od pierwszego ściegu!

Zakończenie

Teraz już wiesz, jak zacząć przygodę z szydełkowaniem. Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał i nie ma się czego bać. Z czasem własne projekty mogą stać się Twoim ulubionym sposobem na relaks.

Skorzystaj z kursów szydełkowania albo zajrzyj na stronę internetową po inspiracje. Możesz też odwiedzić sklep internetowy po nowe narzędzia do pracy – druty czy włóczki, które na pewno ci się przydadzą.

A jeśli masz pytania, szukaj odpowiedzi w artykułach lub na fanpage’u @pauliecrochet. Szydełkowanie otwiera przed Tobą świat pełen kreatywności i spokoju. Zacznij swoją przygodę już dziś!

Często Zadawane Pytania

1. Jak wybrać pierwszą włóczkę i igiełki do szydełkowania?

No więc, kochani, zaczynamy od podstaw – wybór włóczki i igiełek. To trochę jak z ciastkami… (tak, te pliki cookies, które lubimy najbardziej!). Musisz wiedzieć, co chcesz upiec, żeby wybrać odpowiednie składniki. Włóczka? Grubsza będzie łatwiejsza na start, a igiełki? Nie za cienkie, żeby się nie męczyć. Pamiętajcie, że każdy sklep internetowy z włóczkami ma opisy, co może być mega pomocne!

2. Czy kurs szydełkowania online to dobry pomysł dla początkujących?

Jasne jak słońce! Kurs szydełkowania online to świetny start. To trochę jak przeglądanie stronie internetowej w poszukiwaniu inspiracji… Tylko że dostajesz konkretny przepis na sukces. Plus, możesz zatrzymać i wrócić do lekcji kiedy tylko chcesz – bez stresu i na własnych warunkach.

3. Co to są pliki cookie i jak się do nich odnieść przy korzystaniu ze strony kursu szydełkowania?

Ach, te słodkie pliki cookie… Nie, nie te do jedzenia! Mówimy o tych małych plikach cookie, które strony internetowe używają, żeby pamiętać nasze preferencje. Kiedy szperasz po stronie kursu szydełkowania, dzięki nim Twoje doświadczenie jest gładkie jak pierwszy ścieg. Pamiętaj tylko, by zaakceptować pliki cookie, jeśli chcesz pełnego doświadczenia – tak jak przyjmujesz ciasteczko od babci.

4. Jak zacząć pierwszy projekt w szydełkowaniu i nie zwariować?

Oj, drodzy moi, klucz do sukcesu to… cierpliwość i humor! Zacznij od czegoś prostego. Może jakiś mały kwadracik? Albo prosty szalik? Nie nastawiaj się na mistrzostwo świata od razu. Będzie trochę śmiechu (i może kilka sfrustrowanych westchnień), ale pamiętaj – każdy ścieg to krok do przodu. A jak coś nie wyjdzie? Cóż… Masz historię do opowiedzenia przy następnej rodzinnej kolacji!