YouTalent® – internetowa społeczność talentów

Dowiedz się, jak stylizować swoje strony internetowe za pomocą CSS z tym przewodnikiem dla początkujących

Czy twoja strona internetowa wygląda jak z lat 90? Chcesz, aby była nowoczesna i przyciągała wzrok, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Spokojnie, nie jesteś sam. Wiele osób chce poprawić wygląd swoich witryn, ale brakuje im wiedzy na temat stylizacji.

Tutaj na ratunek przychodzi CSS – narzędzie, które zamieni twoją stronę z nudnej w oszałamiającą.

Jedna ciekawa rzecz, którą warto wiedzieć, to że CSS, czyli kaskadowe arkusze stylów, pozwala nie tylko na zmianę koloru tła czy rodzaju czcionki. To potężne narzędzie umożliwia kompletną transformację twojej strony internetowej, wpływając na jej układ, responsywność i interaktywność.

W tym przewodniku krok po kroku pokażemy ci, jak łatwo możesz dodać styl do swojej strony, nawet jeśli jesteś początkującym.

Nie czekaj dłużej. Zacznij przemianę już dzisiaj!

Główne Wnioski

 • CSS to narzędzie, które pozwala zmieniać wygląd strony internetowej, dodając kolory, zmieniając czcionki i układ strony.
 • Możesz umieścić CSS na swojej stronie na różne sposoby: w zewnętrznym pliku, bezpośrednio w HTML albo przy konkretnym elemencie.
 • Selektory w CSS pozwalają na precyzyjne wybieranie elementów strony, które chcesz zmienić, dzięki czemu możesz łatwo kontrolować jej wygląd.
 • Używając CSS, możesz również stworzyć responsywną stronę internetową, która dobrze wygląda na różnych urządzeniach i rozmiarach ekranu.
 • Do nauki i pracy z CSS przydają się narzędzia webdeveloperskie, takie jak edytory tekstowe i przeglądarki internetowe z dostępem do narzędzi dla deweloperów.

Co to jest CSS?

CSS, czyli cascading style sheets, to sposób na dodanie stylu do stron internetowych. Dzięki niemu możemy zmieniać kolory, rozmiar czcionki i wiele więcej. To jak magia, która zmienia nudny tekst w coś wyjątkowego.

Kiedy pierwszy raz spróbowałem CSS, byłem zaskoczony, jak łatwo można odmienić wygląd strony. Pamiętam, jak zmieniałem kolor tła i był to moment “aha!”.

CSS sprawia, że strony internetowe wyglądają dobrze na komputerach i telefonach. To ważne, bo dzięki temu więcej osób chętnie je odwiedza. HTML daje strukturę, a CSS dodaje styl – razem tworzą świetny duet.

Bez CSS, strony byłyby smutne i ciężko byłoby się po nich poruszać. Dlatego każdy, kto chce tworzyć strony, powinien nauczyć się CSS. To jak posiadanie supermocy w świecie programowania.

Gdzie umieścić CSS?

Decydując, gdzie umieścić CSS, masz kilka opcji. Możesz to zrobić w osobnym dokumencie, bezpośrednio na stronie albo nawet przy konkretnym elemencie.

W zewnętrznym pliku CSS

Trzymając style w zewnętrznym pliku CSS, robisz porządek na swojej stronie. To trochę jak uporządkowanie szafy – oddzielasz bluzki od spodni, tak samo styl od treści. Tworzysz jeden plik CSS i łączysz go z HTML poprzez specjalny link.

Dzięki temu, edytując jeden plik, zmieniasz wygląd całej strony internetowej. Jest to świetne, szczególnie gdy pracujesz nad wieloma stronami naraz. Używasz edytora tekstowego do pisania kodu CSS i przeglądarki internetowej, żeby zobaczyć efekty.

Zewnętrzne pliki CSS dają ci moc ponadczasowego stylu. Zapominasz o problemach z duplikowaniem kodu na każdej stronie. Pamiętaj, zarządzanie staje się prostsze jak nigdy. Po napisaniu kodu, cała strona zmienia się jak za dotknięciem magicznej różdżki.

Teraz, kiedy już wiesz, że trzymanie CSS w zewnętrznym pliku to droga do sukcesu, czas przejść do kolejnego tematu: jak umieścić CSS w tagach HTML.

W tagach

Przechodząc z arkusza stylów zewnętrznego, mamy inną metodę – umieszczanie CSS bezpośrednio w dokumencie HTML. Używasz do tego tagów . Jest to jak wrzucanie wszystkiego do jednego worka, zamiast trzymać w osobnych miejscach.

Umieszczając style w kodzie HTML, piszesz je między tymi tagami, na górze strony, w sekcji głównej. Dzięki temu, przeglądarka wie, że ma tu coś, co zmieni wygląd twojej strony.

Takie bezpośrednie dodawanie stylów ma swoje plusy. Sprawdza się, gdy masz mało zmian do zrobienia lub chcesz szybko zobaczyć efekt. Ale pamiętaj – jest pewna hierarchia ważności.

Style zapisane bezpośrednio przy elemencie mają pierwszeństwo. To jak VIP na koncercie, który zawsze dostaje najlepsze miejsce.

Liniowo

Stylowanie liniowe polega na dodawaniu styli bezpośrednio w HTML. Używasz atrybutu style w znacznikach, takich jak div czy p. To jak dawać ubranie każdej rzeczy osobno. Czasem szybko i łatwo, ale nie zawsze najlepszy wybór dla dużych stron internetowych.

Stosowanie stylów liniowych może być proste, ale pamiętaj o klasach i ID. Kiedy już wiesz, jak to działa, łatwiej ci będzie używać selektorów CSS. Tak przechodzimy do kolejnego tematu: priorytet ważności metod stylowania.

Priorytet ważności metod stylowania

W CSS, nie wszystko ma taką samą moc. Czasem musisz użyć “magicznego” słowa, żeby wszystko poszło po twojej myśli. Aby dowiedzieć się więcej o tej magii, zostań z nami!

!important

Klauzula !important w CSS jest jak supermoc. Mówi przeglądarce: “Słuchaj, ten styl jest najważniejszy. Nie ważne, co jeszcze masz”. Dzięki temu, nawet jeśli masz wiele stylów css dla jednego elementu, ten z !important zawsze wygrywa.

Ale uwaga, używaj go mądrze. Jak za dużo cukru w ciasteczku – może więcej zaszkodzić niż pomóc.

To trochę jak mieć złoty bilet. Daje pierwszeństwo przed innymi stylami. Ale pamiętaj, z dużą mocą przychodzi duża odpowiedzialność. Nie chcesz przecież, aby Twoja strona internetowa wyglądała jak wielka bałagan.

Budowa reguł CSS

W CSS każda reguła składa się z kilku części. Początek to selektor, który mówi, do którego elementu na stronie mamy się odnieść. Dalej jest nawias klamrowy, a w nim deklaracje.

W deklaracji znajdują się właściwość i wartość. Właściwość to np. kolor czy margines, a wartość określa, jak ma wyglądać. To trochę jak przepis na ciasto – masz składniki (właściwości) i to, ile ich dodać (wartości).

Raz użyłem selektora, żeby zmienić tło strony na niebieskie. Wystarczyło napisać nazwę części strony, którą chcę zmienić, dać nawias klamrowy i w środku wpisać “background-color: blue;”.

I bum! Cała strona stała się jak niebo.

Teraz czas na coś trudniejszego, czyli rodzaje selektorów w CSS.

Rodzaje selektorów w CSS

Wyobraź sobie, że CSS to jak szafa z ubraniami dla twojej strony internetowej. Każdy selektor to różny rodzaj wieszaka, na którym wieszasz bluzkę, spodnie czy sukienkę – w tej metaforze, różne części twojej strony.

Masz selektory elementów HTML, co jak kiedy mówisz “hej, wszystkie bluzki tutaj muszą być czerwone”. To znaczy, każdy taki element na stronie zmieni kolor na czerwony. Ale czasami chcesz, by tylko jedna specjalna bluzka była inna.

Wtedy używasz selektora ID. To jak mówić “ta jedna bluzka na środku, niech będzie niebieska”. I voilà, tylko ona zmienia kolor.

Ale co jeśli masz grupę ubrań, które chcesz traktować podobnie? Tu przydają się selektory klas. To jak powiedzieć “wszystkie dżinsy niech będą stylowe i wygodne”. Można więc skupić kilka elementów i nadać im te same “ubrania” (czytaj: style).

To ułatwia organizację i pozwala tworzyć naprawdę fajne strony bez zamieszania. Plus, sprawia, że zarządzanie stylem jest łatwiejsze i szybsze – zmieniasz w jednym miejscu, a efekt widzisz od razu na całej grupie “ubrań”.

Podstawy CSS dla początkujących

Właśnie zaczynasz przygodę z projektowaniem stron? CSS to Twój nowy najlepszy przyjaciel. Dowiesz się, jak używać kolorów, fontów i jak rozmieszczać elementy, żeby Twoja strona wyglądała świetnie na każdym urządzeniu.

To takie proste, a efekty mogą Cię naprawdę zaskoczyć!

Wprowadzenie do CSS

CSS to skrót od Cascading Style Sheets, czyli Kaskadowe Arkusze Stylów. Pozwalają one na szybkie zmienianie wyglądu stron internetowych. Na początku, może się wydawać trudne, ale raz poznane, otwiera to drzwi do tworzenia naprawdę fajnych rzeczy.

Z mojego doświadczenia, kiedy pierwszy raz spróbowałem dodać trochę koloru do mojej strony za pomocą CSS, byłem zaskoczony, jak proste to było. Niesamowite jest to, że za pomocą kilku linijek tekstu możemy sprawić, że nasza strona będzie wyglądała dokładnie tak, jak chcemy.

W CSS zaczynamy od wyboru części strony, którą chcemy zmienić. Może to być cokolwiek – od całej strony, przez pojedyncze akapity, aż po konkretne słowa. Potem decydujemy, co chcemy zmienić – kolor, rozmiar czcionki, czy może układ elementów? Wszystko to robimy używając selektorów i deklaracji.

Selektory pozwalają nam wskazać, które elementy strony chcemy zmodyfikować, a deklaracje określają te zmiany. To jak magia – wpisujesz kilka słów i bam! Twoja strona wygląda zupełnie inaczej.

Dalej pokażę Ci, jak łatwo możesz umieścić CSS na swojej stronie.

Właściwości CSS

Teraz, gdy już wiesz, co to CSS, czas zagłębić się w właściwości CSS. Są one jak supermoce dla twoich stron internetowych. Dzięki nim możesz zmieniać kolory, rozmieszczenie i rozmiary elementów.

Kiedyś, próbując stworzyć stronę dla przyjaciela, zauważyłem, jak zmiana jednej właściwości może całkowicie odmienić wygląd strony. Na przykład, używając `color`, możesz sprawić, aby teksty świeciły wszystkimi kolorami tęczy, a dzięki `margin`, zadecydujesz, jak dużo przestrzeni zostawisz między elementami.

Ustawianie wielkości tekstu jest też super łatwe. Używasz do tego `font-size`. Pewnego razu chciałem, żeby nagłówki na mojej stronce były naprawdę duże. No i co? Ano dałem im `font-size: 40px;` i bum! Już się nie zgubiły.

Odkryłem też, że kiedy dodasz `background-color`, możesz zmienić kolor tła elementu. To jak noszenie różnych koszulek każdego dnia. Raz zrobiłem tło czarne jak noc i dodałem białe teksty.

Efekt? Strona wyglądała ostro i nowocześnie.

Układ CSS

Po omówieniu właściwości CSS, czas na coś, co nada Twoim stronkom internetowym prawdziwy kształt. Mówimy tu o układzie CSS. To on decyduje, jak elementy na stronie się pokazują.

Dzięki CSS3, możesz zrobić strony, które świetnie wyglądają na każdym urządzeniu. Khan Academy pokaże Ci podstawy, a w książce “HTML i CSS. Przewodnik dla początkujących” znajdziesz fajne triki na gradienty i inne sztuczki układu.

Bootstrap jest jak skarbnica wiedzy o układzie CSS. Jest pełen instrukcji, jak sprytnie rozmieścić elementy na stronie. Dzięki temu możesz stworzyć stronę, która nie tylko dobrze wygląda, ale też jest przyjazna dla użytkownika, niezależnie od tego, czy przegląda ją na komputerze, czy telefonie.

Więcej selektorów CSS

Selektory CSS to jak detektywi w świecie webdesignu. Patrzą na strony internetowe i decydują, który element ubrać w nowy styl. Dzięki książce “HTML i CSS. Przewodnik dla początkujących” odkryłem, że jest ich więcej niż myślałem.

Na przykład, selektor klasy (.nazwa klasy) pozwala stylować wiele elementów naraz. A selektor ID (#identyfikator) mówi, że styl ma dotyczyć tylko jednego, wyjątkowego miejsca.

Z kolei pseudoklasy i pseudoelementy to jak szpiegowskie gadżety w edytorze tekstu. Pozwalają na zaawansowane manewry – zmieniają wygląd linków, gdy się je najedzie myszką, albo dodają specjalne ozdoby do pierwszej litery akapitu.

Bazując na moich próbach i błędach podczas tworzenia mobilnych aplikacji internetowych, zrozumiałem, że dobrze napisane selektory czynią kod bardziej elastycznym. Gdy chcesz zmienić coś małego, nie musisz przerabiać całej strony – wystarczy kilka kliknięć w przeglądarce internetowej.

To magia CSS w akcji!

HTML versus CSS: Porównanie i różnice

No więc, zaczynajmy od prostych faktów. HTML i CSS to jak chleb z masłem dla tworzenia stron internetowych. Można powiedzieć, że HTML to szkielet strony, a CSS to jej ubranie. To tak, jakbyś miał postać z klocków LEGO (to byłoby HTML) i decydował, w co ją ubierzesz (a to już CSS).

HTML CSS
Tworzy strukturę strony Określa wygląd strony
Używa tagów Używa selektorów
Jest niezbędny do budowy stron Jest opcjonalny, ale zalecany
Można umieścić CSS bezpośrednio w nim Nie można umieścić HTML w CSS
Służy do tworzenia elementów takich jak nagłówki, paragrafy, listy Definiuje, jak te elementy będą wyglądać (kolor, rozmiar, ułożenie)

Pamiętam, jak kiedyś próbowałem zrozumieć, dlaczego moja strona wygląda jak z lat 90., mimo że używałem najnowszych technologii. Problemem było to, że skupiłem się tylko na HTML, ignorując CSS. Kiedy dodałem do miksu CSS, magia się stała – strona nabrała kolorów, formy i życia.

To trochę jak z gotowaniem – HTML to składniki potrawy, a CSS to przyprawy i sposób podania. Możesz mieć najlepsze składniki (HTML), ale bez odpowiednich przypraw i prezentacji (CSS) nie zrobisz wielkiego wrażenia na swoich gościach.

CSS daje możliwości, o których HTML nawet nie marzy. Przez to projektowanie stron staje się bardziej elastyczne i kreatywne. Z CSS możesz dostosować układ, kolory, czcionki i wiele innych, bez zmiany struktury HTML.

Podsumowując, HTML i CSS pracują ramię w ramię. HTML jest fundamentem, a CSS dodaje estetykę. Razem tworzą strony internetowe, które przyciągają wzrok i są przyjemne w obsłudze. Bez jednego z nich, projektowanie stron nie byłoby takie samo.

Narzędzia webdeveloperskie dla pracy z CSS

CSS to świat pełen możliwości, ale czasem potrzebujesz pomocy, by wszystko dobrze wyglądało. Tu na scenę wkraczają narzędzia webdeveloperskie. Przeglądarka internetowa ma coś, co się nazywa “narzędzia dla deweloperów”.

To tam możesz zobaczyć swój kod CSS i zobaczyć na żywo, jak zmiany wpływają na stronę. Możesz bawić się kolorami, fontami i układem bez strachu, że coś zepsujesz.

Masz też edytory tekstowe takie jak Sublime Text czy Visual Studio Code. Są jak notatniki, ale o wiele mądrzejsze. Podpowiadają kod, kolorują składnię i pomagają trzymać porządek.

Dzięki nim pisanie CSS staje się szybsze i przyjemniejsze. A jeśli chcesz podnieść swoje umiejętności na wyższy poziom, zerknij na biblioteki CSS jak Bootstrap. Pozwalają one szybko tworzyć ładne strony, używając gotowych kawałków kodu.

Praktyczne ćwiczenia z CSS

CSS jest jak super narzędzie do robienia pięknych stron internetowych. Już wiesz, że bez CSS wszystko wyglądałoby… no, nudno. David DuRocher w swojej książce pokazuje, jak zrobić to krok po kroku. A teraz, zróbmy coś fajnego razem!

 1. Zacznij od zmiany koloru tła. Użyj edytora tekstowego i napisz kod, który sprawi, że twoja strona będzie miała niebieskie tło.
 2. Zmień czcionkę tekstu. Wybierz taką, która jest łatwa do czytania, ale też trochę inna niż wszyscy mają.
 3. Stwórz swój pierwszy CSS – owy guzik. Niech ma ładny kolor i trochę się powiększa, gdy na niego najedziesz myszką.
 4. Teraz czas na układ strony! Podziel ekran na dwie części: jedną na teksty, drugą na zdjęcia.
 5. Dodaj obrazek i spraw, by zaokrąglić jego rogi. To sprawi, że będzie wyglądał bardziej nowocześnie.
 6. Daj swoim linkom trochę miłości – niech zmieniają kolor, gdy ktoś je dotknie kursorem.
 7. Zabawa mobilna! Sprawdź swoją stronę na telefonie i dostosuj ją tak, aby dobrze wyglądała też tam.
 8. Nauka przez zabawę – zaimplementuj karuzelę zdjęć używając tylko CSS.

Pamiętaj o testowaniu każdej zmiany w różnych przeglądarkach internetowych i urządzeniach mobilnych! Dzięki tym ćwiczeniom wkrótce twoje aplikacje internetowe będą wyglądały świetnie nie tylko na ekranie komputera.

A o tym jak tworzyć responsywne strony internetowe przy pomocy CSS dowiesz się w kolejnym rozdziale!

Tworzenie responsywnych stron internetowych za pomocą CSS

CSS pomaga twojej stronie wyglądać dobrze na każdym urządzeniu. Dowiesz się teraz, jak używać CSS, aby twoja strona działała wszędzie.

 1. Zacznij od podstawy – “media queries”. To kawałki kodu, które sprawdzają wielkość ekranu. Dzięki nim strona wie, jak się zmienić, kiedy patrzysz na nią telefonem lub komputerem.
 2. Użyj “flexbox” albo “grid” do układania elementów. Te narzędzia pomagają elementom na stronie ładnie się układać. Nie ważne czy jest to duży ekran czy mały.
 3. Pamiętaj o obrazkach. Zrób tak, żeby zmieniały swój rozmiar razem ze stroną. Nikt nie lubi przewijać w bok, żeby zobaczyć całe zdjęcie.
 4. Nie zapominaj o tekście! Tekst też musi być czytelny na każdym urządzeniu. Dostosuj wielkość fontów, żeby były łatwe do czytania zarówno na dużych jak i małych ekranach.
 5. Sprawdź swoją pracę za pomocą narzędzi webdeveloperskich w edytorze tekstowym lub przeglądarce internetowej. Otwórz swoją stronę na różnych urządzeniach i zobacz, jak działa.
 6. Na koniec skorzystaj z książki “Tworzenie responsywnych stron internetowych za pomocą CSS”. Ma świetne wskazówki dla początkujących i pomoże ci jeszcze lepiej zrozumieć, co robisz.

Teraz czas przejść do kolejnego tematu!

Wnioski i podsumowanie.

CSS nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Trochę praktyki i możesz robić cuda na swojej stronie. Wydawnictwo Helion daje Ci wszystkie narzędzia – od książek po ebooki.

Twoja strona może wyglądać świetnie na każdym urządzeniu, dzięki odpowiedniemu układowi i stylom. A przy pomocy HTML tworzysz strukturę, która to wszystko utrzyma. Zacznij swoją przygodę z kodowaniem i zobacz, gdzie Cię to zaprowadzi!

Często Zadawane Pytania

1. Czym jest CSS i dlaczego jest tak ważny przy tworzeniu stron internetowych?

CSS, czyli Cascading Style Sheets, to jak magiczna różdżka dla Twojej strony internetowej! Pozwala na szybkie zmiany wyglądu – od kolorów po rozmiar tekstu. Dzięki niemu, Twoja strona nie tylko będzie ładna, ale też “przyjazna” dla urządzeń mobilnych. A w dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy są przyklejeni do swoich telefonów, to naprawdę ważne!

2. Czy muszę być ekspertem w programowaniu, żeby używać CSS?

Nie, nie musisz! Nawet jeśli słowo “kodowanie” brzmi dla Ciebie jak czarna magia, CSS jest na tyle prosty, że szybko go polubisz. Wystarczy podstawowa znajomość edytora tekstowego i chęci do nauki. No i oczywiście trochę cierpliwości – nikt nie stał się mistrzem od razu.

3. Jak CSS wpływa na SEO mojej strony?

Ach, SEO… To trochę jak układanka, prawda? Ale spokojnie, CSS jest tu Twoim sprzymierzeńcem! Poprawnie zastosowany pomoże Twojej stronie szybciej się ładować i lepiej wyświetlać na urządzeniach mobilnych. A to właśnie te rzeczy “kochają” wyszukiwarki. Więc tak, CSS może pomóc Twojej stronie wspiąć się na szczyty wyników wyszukiwania!

4. Gdzie mogę znaleźć więcej informacji o stylizacji stron internetowych?

Jest wiele miejsc! Możesz zacząć od ebooka dla początkujących, przeszukać internet w poszukiwaniu tutoriali (uwierz mi, jest ich mnóstwo) albo nawet zapisać się na kurs online. Nie zapomnij też o eksperymentowaniu – czasami najlepiej nauczyć się na własnych błędach. I pamiętaj, praktyka czyni mistrza!